<< Thaxterogaster argenteolilacinus, lilastosiva trebušarka | Gobe | Thaxterogaster magicus, čarovniška trebušarka >>

Thaxterogaster croceocoeruleus, žoltovišnjeva trebušarka

Thaxtérogáster cróceocoerúleus (Pers.) Niskanen & Liimat. (2022)
Rod: Thaxterogaster - trebušarke

Thaxtérogáster cróceocoerúleus, žoltovišnjeva trebušarka
Thaxtérogáster cróceocoerúleus - neužitna zoltovisnjeva trebusarka

ZNAČILNOST: lepa goba prevzame s svojo lesketajočo žolto (rumeno) višnjevo barvo klobuka in ima trebušast bet.

KLOBUK: 1-5 cm, mlad polkroglast, kasneje zvonast ali izbočen ter končno lahko tudi raven, vlažen je lepljiv in zelo sluzast, suh svetleč, mlad modrikast do višnjeve barve ali vijoličasto modrikaste barve, lahko tudi vijoličast ali lilast, z rumenkastimi ali žoltastimi odtenki, starejši postane okrast, proti robu pogosto z vijoličastim odtenkom, rob je oster in pri starih gobah rahlo valovit, površina je rahlo kosmičasto volnata, žlebkast proti obrobju, koprena je bela do vijoličasta in se oblikuje v bledo viskozno lepljivo lupinico, rob je včasih prekrit z okrasto rjavim velumom ali ostankom koprene.

TROSOVNICA: lističi so gosti, belkasti in z okrasto-rumenim odtenkom ali glinasto okraste barve, včasih tudi z lilasto vijoličastimi robovi, izbočeni, stari so bledo sivo-rumeni ali včasih žafranasto-okrasti ali žafranasti.

BET: 3-10 cm visok, 2-10 mm debel, trebušast ali čebulast proti dnišču, tudi koničast ali zožen in včasih koreninast, dokaj čvrst, valjast, star votel, bleščeče bel in kasneje okrast z rumenim pridihom, vlažen je lepljiv do sluzast, pogosto nepravilno ukrivljen, v dnišču pogosto pikast zaradi okrasto-rjavih ostankov veluma.

MESO: belkasto in kasneje okrasto rumeno, mehko, neprijetnega vonja (še posebej v starosti) ali rahlo redkvičastega vonja, močno grenkega okusa.

TROSI: 6-8.5 x 4-4.5 µm, elipsoidni ali ovalni, trosni prah je rjasto rjav.

RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih, posebej pod bukvami, na apnenčastih tleh, redko posamič in pogosteje v manjših skupinah, uspeva pozno poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna.

SINONIMI: Agaricus croceocoeruleus Pers. [as 'croceo-caeruleus'] (1798), Cortinarius croceocoeruleus (Pers.) Fr. (1851), Cortinarius cumatilis var. croceocoeruleus (Pers.) Fr. (1838), Gomphos croceocoeruleus (Pers.) Kuntze (1891), Myxacium croceocaeruleum (Pers.) P. Kumm. (1871), Phlegmacium croceocoeruleum (Pers.) Ricken (1912)

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:559145




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2617

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.164 sekundah.